Skip to main content

Cestou necestou z Bíteše do Bítýšky

Trasa téměř celým tokem Bílého potoka začíná ve Velké Bíteši a končí ve Veverské Bítýšce. Po modré značce měří 27 kilometrů a čítá převýšení 243 metrů. Jde o náročnější lokalitu a jako celek není vhodná pro cyklisty. V určitých úsecích ale zláká dobroduhy. A toto údolí v hlubokých lesích s málem civilizace za to jistě stojí!

Trasa se již dlouhá léta nedá po celé délce, po modré značce projet, ani různými dobrodruhy. Je zarostlá a neudržovaná, ve větší míře ani oklikami neprostupná. Sjízdná je až od Svatoslavi, od Spáleného mlýna. Pojedete po modré značce až na Šmelcovnu, asi 15 km a odtud dalších 10 km do Veverské Bítýšky. V úseku mezi Spáleným mlýnem a Bílým potokem pod Braníškovem narazíte na několik brodů, ne vždy opatřených lávkami. 

 
 
Zejména horní úsek údolí pod Spáleným mlýnem až po Výří skály je velmi malebný. Narazíte na několik mlýnů a divokou přírodu. U Výřích skal najdete zbytky několik stovek let starých hamrů. Doporučujeme též krátký výstup na skálu nad potokem (Pecen). 
 
Za doporučenou trasu považujeme start v již zmiňovaném Spáleném Mlýně, nebo v obci Svatoslav, odkud je to kousek k Pavlovcovu mlýnu po žluté značce a pak po modré značce kolem Bílého potoka, přes Šmelcovnu až do Veverské Bítýšky. Trasa je opravdu vhodná spíše pro pěší. 
 
 
Dobrou představu o náročnosti se dozvíte v článku o dalším možném okruhu tímto krásným krajem Bílého potoka, ze kterého je i následující video: