Nápověda k webu Region Bílý potok

Webové stránky Region Bílý potok využívají platformu Drupal. Jedná se o otevřený systém, který podporuje velké množství vývojářů ve světě i v České republice a běží na něm několik milionů projektů. Včetně webu Bílého domu. RegionBP používá speciální edici pro stránky obcí a měst vyvinutou ve společnosti NetSide. V případě jakýchkoli dotazů nebo potíží se prosím obracejte mailem na Administrátora: posta [at] netside.cz nebo telefonicky na +420 724 659 044.<--break->

Registrace – přihlášení – zapomenuté heslo

Registrace nových uživatelů je v tuto chvíli vypnutá. Nové uživatele přidává Administrátor na vyžádání. Oprávnění pro tvorbu nových uživatelů lze v případě domluvy delegovat, nebo umožnit registraci všem zájemcům.

Přihlášení lze realizovat pomocí odkazu „login“ v patičce webu. Na tomtéž odkazu si lze nechat poslat na k účtu registrovaný e-mail nové heslo v případě, že jste původní zapomněli.

Struktura webu

Stránky tvoří několik oblastí:

  • Hlavní okno 
  • Postranní panel vpravo (pouze na titulní straně)
  • Zápatí s editorským administračním menu (úplně dole)

Typy obsahu

Systém rozlišuje následující typy obsahu:

Stránka – univerzální typ obsahu, který se pomocí zvolené Rubriky zařazuje do hierarchie webu. RegionBP rubriky pro články nevyužívá a jako článek vystupuje například stránka dostupná z menu pod odkazem O regionu. 

Trasa – zobrazuje se na titulní straně a v sekci Turistika. Musí obsahovat náhledový obrázek (typicky mapa), krátký popis na titulní stranu, název a samotný obsah textu. 

Fotografie – konkrétní fotografie. Má svůj název a popis. Nahrává se vždy jedna velká fotografie, přičemž ostatní velikosti se vygenerují automaticky. Náhled fotografií rotuje na titulní straně a detail je v sekci Galerie. 

Záznam na úřední desku – jednotlivé články, které obsahují Nadpis, Text, Datum vystavení a Sejmutí a Přiložené soubory. Tento obsah se pak zobrazuje pouze v sekci Úřední deska. 

Blok – blok najdete například v postraním panelu na titulní stránce. Tuto oblast na vyžádání edituje Administrátor. 


Správa webu

Po přihlášení lze využít menu s nabídkou činností, které je dostupné po celou dobu přihlášení v zápatí stránky. Menu obsahuje akce na vytvoření nového obsahu, na které má uživatel právo v rámci svého oprávnění. Editace obsahu je dostupná z menu, nebo též u každého detailu (rozkliknutého) obsahu nad Nadpisem pomocí odkazu Upravit. 


Tvorba obsahu

Pro vytvoření nového obsahu využijte např. odkaz z menu v záhlaví. Pro editaci obsahu se používá textový editor, včetně možnosti nahrávat a vkládat fotografie přímo do textu. Při tvorbě obsahu lze využívat i Náhled, který zobrazí výslednou podobu aktuální stránky, aniž by ji uložil.

Textový editor funguje běžným způsobem – tedy při označení textu mohu pomocí tlačítek nastavovat jeho formátování. Nový odstavec se realizuje Enterem, odřádkování pomocí SHIFT+Enter.

Upozornění: Je velmi nevhodné kopírovat obsah přímo z Wordu do Editoru. Lépe je vložit si ve Wordu obsah do schránky a v Editoru jej vložit pomocí příkazu Vložit text z Wordu a následně zde naformátovat! 

Obrázky lze vkládat rovnou do textu a zároveň je pomocí dialogového okna na server nahrávat. Za tímto účelem stiskněte tlačítko pro vložení obrázku do textu, v okně potom zvolte Vybrat na serveru. V následujícím kroku je pak možné na server obrázky nahrát a vybrat pro vložení do textu.